O co tu chodzi?..
Żyjemy w opresyjnym społeczeństwie, które bezustannie próbuje kształtować nasze umysły, ciała i dusze w taki sam sposób, w jaki kształtuje przydomowe ogrody. Niezmiennie od lat modne, krótko przycięte monokulturowe trawniki w stylu amerykańskich przedmieść są jednym z powodów spadku różnorodności biologicznej, wymierania wielu gatunków pszczół i innych owadów, pochłaniają niewyobrażalne ilości wody pitnej, przyczyniając się do coraz częstszych susz… I obrażają poczucie estetyki każdego, kto potrafi na nie spojrzeć spoza okularów kulturowych przyzwyczajeń. Utrzymanie tego rodzaju ogrodu to ciągła walka z przyrodą, której samosiejki i podziemne kłącza wytrwale próbują przywrócić go do właściwego stanu.
My tak samo jak ziemia tęsknimy za własną naturą i poszukujemy równowagi - aby ją odnaleźć, musimy pozwolić, by nasze umysły rozkwitły, dopuścić do siebie zdziczałe myśli i wezbrane odczucia.
Kultura, która nas otacza i przycina, starając się wyplewić z nas wszystko, co nie pasuje do “idealnego” wzorca, może zostać przekształcona w kulturę życiodajną, bogatą i zrównoważoną. Jednak aby to nastąpiło, należy rozpoznać to, co nam szkodzi, i to, co nas rozwija; poszerzyć świadomość; odszukać właściwe ścieżki. Niezbędna przemiana zaczyna się w głowie każdego z nas.
Zdziczałe Myśli to teksty o kulturze, naturze, duchowości i życiu we wspólnocie. Czytelnik zostaje zaproszony do przeglądania mitów, stereotypów, wierzeń i przekonań, tak własnych, jak i tych pochodzących z odległych stron i czasów; do poszukiwania rozwiązań dawno zapomnianych albo zupełnie nowych; do odkrywania prawd znajdujących się w ziemi, w nas samych, a także w tym, co inne, odrzucone, dzikie.
O autorce
Nie zamierza się podawać za eksperta w żadnej szczególnej dziedzinie ani tym bardziej uchodzić za niepodważalny autorytet. Studiowała przez kilka lat na jednej z największych krajowych uczelni (głównie przedmioty z dziedzin humanistycznych - językoznawstwa, antropologii, filozofii oraz wiedzy o kulturze), a przede wszystkim czerpie z własnych poszukiwań w różnorodnych źródłach, nieustannego czytania, słuchania i poznawania. Jest przeciwniczką elitaryzmu, również w kwestii dostępu do wiedzy, dlatego stara się, aby jej teksty były czytelne dla osób, które nie kształciły się w posługiwaniu się językiem współczesnych nauk humanistycznych. Wierzy, podobnie jak Sokrates, że do prawd uniwersalnych może dotrzeć każdy z nas, wykorzystując te narzędzia, w które jesteśmy wyposażeni od urodzenia - intuicję, rozum, zmysły i uczucia.
Co daje subskrypcja?
Osoby subskrybujące newsletter odpłatnie mają pełny dostęp do wszystkich treści znajdujących się na stronie oraz pewność, że nie przegapią niczego nowego. Jednak zasadniczo, teksty są dostępne również bezpłatnie i dla niezarejestrowanych czytelników, a opcja płatnej subskrypcji jest przewidziana dla tych z Was, którzy mogą sobie na nią pozwolić i uważają, że filozofowie i artyści również zasługują na przetrwanie w realiach kapitalistycznej gospodarki. Innymi słowo, nie myślmy o tym jako o transakcji kupna-sprzedaży, ale raczej o formie mecenatu artystycznego.
Join the crew
Be part of a community of people who share your interests.
To find out more about the company that provides the tech for this newsletter, visit Substack.com.
